Antałówka

Antałówka

Antałówka stanowi dobry punkt widokowy, z odsłoniętego, rozległego szczytu można podziwiać panoramę Zakopanego, Pasma Gubałówki, całych Tatr, Podhala i Gorców. Jej zachodnie stoki pokryte są lasem świerkowym i gdzieniegdzie uroczymi polankami. Na południowym stoku znajduje się niedługi i łatwy wyciąg narciarski, jest tu również przekaźnikowy maszt telefonii cyfrowej.
Szlaki turystyczne prowadzące z Antałówki do Zakopanego:
1. W kierunku zachodnim idziemy w dół, mijając z lewej strony zabytkowy, niestety popadający w ruinę budynek pensjonatu ?Sanato?. Wybudowany w roku 1912 według projektu architekta Eugeniusza Wesołowskiego dla Aleksandra Rumińskiego. Początkowo miało to być sanatorium dla chorych na gruźlicę, ale władze zakopiańskie nie zgodziły się, więc właściciel otworzył w budynku ekskluzywny pensjonat. W roku 1928 pensjonat został kupiony przez Związek Pracowników Poczt, Telegrafów i Telefonów i powstało w nim Sanatorium Przeciwgruźlicze Pocztowców. W roku 1951 ponownie zmienił się właściciel – zostało nim Ministerstwo Zdrowia, zaś w roku 1985 nadano sanatorium nową nazwę: Sanatorium Chorób Płuc i Gruźlicy “Pocztowców”. Leczono tutaj (nie tylko pracowników łączności) z gruźlicy płuc i innych narządów, a także z pozostałych chorób płucnych. W roku 1997 sanatorium zlikwidowano, a budynek przeszedł w ręce prywatne. Poniżej “Sanato” z prawej mijamy pensjonaty Panorama i Geovita. Dochodzimy do ul. Jagiellońskiej, obok Aquaparku (ok.15-20 min.), którą można dojść do dworców PKP i autobusowego.
2. ze szczytu wracając do ul. Droga na Antałówkę schodzimy w dół do ul. Władysława Broniewskiego. Z lewej strony mijamy Bristol, przed wojną jeden z elegantszych zakopiańskich hoteli, po wojnie obiekt przejęty przez FWP. Wchodzimy w ul. Bulwary Słowackiego, mijamy po lewej stronie kościół oo. Salwatorianów, gdzie znajdują się witraże Janusza Bielskiego i wchodzimy na ul. Jagiellońską.Przejście całej trasy zajmie nam ok. 20 min.

468 ad