Kalatówki

Kalatówki

Z Kuźnic na Kalatówki (trasa spacerowa ? czas przejścia ok. 30 min.) Z Kalatówek można wybrać się na Kondratową i Giewont albo na Przełęcz Pod Kopą Kondracką. Z Przełęczy ? trasę przez Czerwone Wierchy do Doliny Kościeliskiej albo na Kasprowy Wierch granicą nad Doliną Bystrej.

To warianty dla bardziej zaawansowanych i ambitniejszych. Nieco mniej wprawni turyści z całkowitą satysfakcją mogą poprzestać na ?popularnej trasie spacerowej o dużych walorach widokowych i rekreacyjnych?, jak odcinek Kuźnice-Kalatówki opisuje Józef Nyka, autor najlepszych tatrzańskich przewodników. Spacer zajmuje około 30 minut, jeśli idzie się drogą jezdną (dostępną tylko dla samochodów schroniskowych, TOPR-u i TPN-u). Dłuższa trasa, omijająca hotel górski PTTK na Kalatówkach (jedyny hotel w Tatrzańskim Parku Narodowym), prowadzi u podnóża moreny wprost na Halę Kondratową.

Jednak nie polecamy tego wariantu ze względu na rozliczne walory Kalatówek. Hotel zbudowano w roku 1928, według projektu Józefa Jaworskiego, architekta i znanego lekkoatlety jako hotel przede wszystkim dla narciarzy. Bryła murowanego budynku, przypominająca architekturę alpejską, w żaden sposób nie nawiązująca do stylu zakopiańskiego, początkowo wzbudzała negatywne emocje. Z czasem puryści architektoniczni przywykli i zaczęli doceniać funkcjonalność hotelu. Dziś hotel służy nie tylko narciarzom. Jesienią i wiosną można tu wypoczywać z dala od zakopiańskiego zgiełku, mając do dyspozycji restaurację, kawiarnię (ze wspaniałym widokiem na Suchy Żleb) i bar. Zima należy do narciarzy, lato ? do turystów lubiących ostre wyprawy, po których chcących jednak odpocząć w cywilizowanych warunkach.

Kalatówki to też kultura na wysokim poziomie, nie tylko z powodu wysokości, na której leży hotel (1198 m). Wspomnieć wystarczy chćby coroczny, jesienny Jazz Camping Kalatówki czy międzynarodowy przegląd filmów ?Spotkania z Filmem Górskim?. Obraz życia Kalatówek uzupełniają zawody na starym sprzęcie narciarskim o ?Wielkanocne Jajo? im. Krystyny Behounek, długoletniej kierowniczki Kalatówek. ?Wielkanocne Jajo?, zawsze w Poniedziałek Wielkanocny to wydarzenie towarzyskie, znakomita zabawa, a przy tym poglądowa lekcja historii narciarstwa. Tak więc sezon na Kalatówki trwa cały rok, każda pora ma swoich zagorzałych zwolenników, nie wyobrażających sobie wypoczynku gdzie indziej.

468 ad