Kaplica w Jaszczurówce

Kaplica w Jaszczurówce

Kaplica w Jaszczurówce ? Dolina Olczyska ? Kopieniec
trasa wycieczkowa ? czas przejścia: ok. 3h

Trasa raczej łatwa, znaki zielone, różnica wysokości ok. 430 m. Miły spacer, szczególnie wiosną, kwitną krokusy. Na polanie wspaniałe miejsce do opalania!

Dojazd do Jaszczurówki samochodem, mikrobusem lub autobusem PKS.
Przy okazji można zwiedzić położoną w pobliżu Kaplicę pod wezwaniem Serca Pana Jezusa, zbudowaną w latach 1905-1907 z fundacji Uznańskich a według projektu Stanisława Witkiewicza. W kamiennej krypcie księża marianie prowadzą galerię sztuki sakralnej i ludowej. Do Doliny Olczskiej wchodzimy przez niewielką skalną ?bramkę?, obok dawnego basenu kąpielowego, wybudowanego przy źródle naturalnej cieplicy. Niegdyś żyły tu salamandry plamiste, nazywane przez górali jaszczurami ? stąd nazwa pobliskiej dzielnicy Zakopanego ? Jaszczurówki. Obok bramki TPN znajdują się informacyjne i dydaktyczne opisujące zjawisko cieplicowych źródeł, faunę i florę tej części Tatr po prawej (zachodniej) stronie doliny dolomitowe skały, przez lud nazywane od ich kształtu Babą i Piórem.

spaceryDroga wzdłuż potoku szeroką ścieżką aż na rozległą Polanę Olczyską. Szczególnie pięknie prezentuje się ona na wiosnę, gdy kwitną krokusy. W południowo ? wschodnim krańcu Polany ? Wywierzysko Olczyskie, czyli źródło Potoku Olczyskiego. Jak wykazały badania, wypływająca w tym miejscu woda pochodzi z odległej o przeszło 3 kilometry Doliny Pańszczycy, którą to trasę wody pokonują pod ziemią.
Drogą przez las (znaki zielone) dochodzimy do śródleśnej polany, na której latem wypasa się owce. Stąd ostro pod górę prowadzi szlak na Wielki Kopieniec (1328m n.p.m.). Powrót tą samą drogą, albo dalej zielonym szlakiem na Cyrhlę, skąd można wrócić busem do centrum miasta lub skręcić w lewo i pieszo dojść do samochodu pozostawionego na parkingu w Jaszczurówce.

468 ad